CK SLAN tour - logo

Hrad měl napomáhat ochraně zemských hranic a obchodní cesty vedoucí z Pasova do Čech. Zároveň měl být správním střediskem krajiny, v níž se rozvíjela těžba zlata a stříbra. Téměř neustále byl však zastavován různým držitelům. V husitských dobách to byli významní přívrženci kalicha Zmrzlíkové ze Svojšína, později Šternberkové, Půta Švihovský z Rýzmberka a Švamberkové. Roku 1584 rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a konečně roku 1617 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Rejštejnské Hory, nazývané odtud Kašperské Hory. Tehdy byl hrad již ve špatném stavebním stavu a město o něj nepečovalo o nic víc než předchozí držitelé. Po roce 1655, kdy byl vydán rozkaz k boření pevných hradů, jej přestali měšťané udržovat úplně a navíc z něho vylámali a odvezli všechen použitelný stavební materiál.


Nový zájem o hrad jako zříceninu povstal roku 1861, kdy městská rada započala alespoň s nejnutnějším zabezpečením hradní zříceniny. Počátkem 20. století obec dokonce žádala vídeňské ministerstvo kultury a vyučování o subvenci 2 500 korun na rozsáhlejší udržovací práce. Pro vážné pochyby o serióznosti celého projektu však byla tato žádost zamítnuta. Po světové válce se rozpadající zříceninu pokoušela zachránit kašperskohorská městská rada ve spolupráci s místním okrašlovacím spolkem. Po skončení druhé světové války začal hrad opět chátrat. Teprve od počátku 70. let 20. století začal stát prostřednictvím příslušného památkového ústavu usilovat o záchranu a následné zpřístupnění této středověké památky. Toto úsilí bylo završeno počátkem 90. let, kdy byl tento hrad zpřístupněn široké veřejnosti.


Hrad byl vybudován na skalnatém výběžku hory Ždánova na půdorysu 300 m dlouhého protáhlého oválu. Poloha hradu byla z hlediska obrany velice výhodná, neboť terén zde spadá většinou strmě dolů, zejména na obou delších stranách stavby. Jižní a severní stěny přilehlého paláce oživují okenní otvory s částečně dochovanými kamennými ostěními a zbytky arkýřů položených na krakorcích. Na hradě najdeme také lomené a sedlové typy kamenných portálků a další prvky gotického stavitelství a kamenictví. Nutno dodat, že se hrad Kašperk řadí mezi nejvýznamnější dochované doklady české hradní architektury 14. století.

hrad Kašperk

hrad Kašperk - Slovensko s CK SLAN tour

Seznam zájezdů - hrad Kašperk

Odjezd od: Příjezd do: Název zájezdu/hotelu:

Název zájezdu seřadit vzestupně seřadit sestupně Termín seřadit vzestupně seřadit sestupně Země/destinace seřadit vzestupně seřadit sestupně Cena od seřadit vzestupně seřadit sestupně
<<  1   >>

CK SLAN tour

CK SLAN tour
Slovensko, lázeňské pobyty
Slovensko s CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých specialistů na poznávací zájezdy a pobyty v lázních. Naše nabídka do Slovenska dále obsahuje ubytování na Slovenských horách (Malá Fatra, Nízké a Vysoké Tatry) a u vody (Zemplínská Šírava aj.)
Nabídka pobytových zájezdů na Slovensko je soustředěna do katalogu "Dovolená léto 2016 na horách a u vody" spolu s pobyty v České republice a Rakousku, ubytování v lázních naleznete v katalogu Lázně, aktualizovaného 2x ročně. Poznávací zájezdy do Slovenska jsou zařazeny s dalšími poznávacími zájezdy do katalogu "Svět na dosah".

Cestovní kancelář SLAN tour nabízí poznávací zájezdy do celého světa, pobytové zájezdy (klasickou dovolenou) do Chorvatska, Španělska, Itálie, Francie, Mexika, SAE, České republiky či na Slovensko, Lázeňské pobyty na Slovensku, v Maďarsku a v Čechách, Lyžování v Alpách, jednodenní zájezdy a Eurovíkendy a v neposlední řadě také zájezdy na velké sportovní akce (Premier League, Serie A, Formule 1, Moto GP, NHL, Wimbledon, French Open, ZOH 2014 v Soči a další).
Od roku 1990, kdy byla společnost založena, využilo služeb CK SLAN tour více než 100.000 klientů.

Kontakty CK SLAN tour:

tel.: (+ 420) 312522702
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz

Kompletní kontakty - CK SLAN tour