CK SLAN tour - logo

První osídlení území dnešní Bratislavy je datováno z období let 400 př. n. l. až 50 př. n. l., kdy tu žili Keltové a měli zde dokonce oppidum (opevněné sídliště) s vlastní mincovnou. Ty nahradili později Germáni. Po zániku Říma přišli Slované a také Avaři. V 7. století se město stalo součástí Sámovy říše a později Nitranského knížectví. V 9. století bylo připojeno k říši Velkomoravské.


Po tomto období se město stalo na tisíc let součástí uherského státu. Za vlády prvního uherského krále Štěpána I. došlo k rozvoji. Budovaly se hlavně nové kostely a vznikl i kamenný hrad, tehdy jeden z nejlépe opevněných v celém Uhersku. V letech 1241 a 1242 na Bratislavu během svých nájezdů zaútočili Mongolové, avšak město ani hrad nedobyli. V roce 1465 zde založil Matyáš Korvín Academii Istropolitanu, první univerzitu na území Slovenska. Velký nárůst jejího významu pro celé Uherské království však přišel spolu s vpádem Osmanů do Uherska. Budín totiž padl a Osmanská říše jej zabrala na více než sto let. Důležité instituce tak musely být přesunuty právě do Bratislavy a ta se mezi lety 1536 až 1784 stala hlavním městem. Korunováno zde bylo několik králů a sídlil tu také ostřihomský arcibiskup. Poté však zase Josef II. přikázal přestěhovat hlavní město Uherska zpátky do Budína a korunovační klenoty z hradu do Vídně. Význam celé Bratislavy tak velmi poklesl.


10. října 1918, v předvečer vzniku Československa, vzniká Slovenská národní rada s centrem právě v Bratislavě a působností ve městě a jeho okolí. Za první republiky se pak do relativně zaostalého města velmi investovalo a vznikalo tak mnoho nových budov a přestěhovaly se sem některé úřady. Kolem roku 1927 tu žilo již 128 000 lidí a Bratislava byla označována jako jedno z velkoměst. V roce 1968 byla pak Bratislava ustanovena hlavním městem Slovenska v rámci socialistické federace. Roku 1971 se severní a východní hranice města opět posunuly a připojily se další přilehlé obce Bratislavy. Bratislava se tak stala druhým největším městem ČSSR a po rozpadu Československa pak hlavním městem nezávislého Slovenska.


Většinu památek města nalezneme v jeho historickém jádru. Za vidění jistě stojí stará radnice, což je komplex budov vybudovaných v 14. a 15. století a dnes je sídlem městského muzea. Michalská brána je zase jediná brána z původních středověkých městských opevnění a je jednou z nejstarších budov ve městě. Městské centrum je také charakterizováno mnohými paláci v barokním stylu. Grassalkovichov palác, vybudovaný okolo roku 1760, je dnes sídlem slovenského prezidenta a slovenská vláda má své sídlo v bývalém arcibiskupském paláci.


Nejvýznamnější památkou a symbolem města je však Bratislavský hrad. Ten se tyčí na plošině 85 metrů nad Dunajem. Hradní vrch byl obýván již od dob neolitu a byl keltské oppidum, část starověké římské hranice, zpevněné sídlo Slovanů a hospodářské, politické a vojenské středisko Velké Moravy. Současný kamenný hrad zde však byl vybudován až v 10. století, když oblast byla součástí Uher. V 15. století byl hrad přestaven na gotický, v 16. století na renesanční a v 17. století na barokní styl. Po dob vlády Marie Terezie byl hrad sídlem v uherské části Habsburské monarchie. V roce 1811 však hrad vyhořel do základů a zůstal v ruinách až do 50. let 20. století, když byl rekonstruován v letech 1953-1968, většinou v barokním stylu.


Za návštěvu také stojí ruiny hradu Devín, které se nacházejí v stejnojmenné městské části Devín, na skále nad ústí řeky Moravy do Dunaje, při hranicích Slovenska a Rakouska. Díky této strategické poloze byl Devín klíčovým hradem na hranicích Velké Moravy a později raného uherského státu. V roce 1809 byl však hrad zničen Napoleonovou armádou a od té doby je symbolem slovenské a slovanské historie.

Bratislava
Bratislava
Bratislava

Bratislava - hlavní město Slovenska - Slovensko s CK SLAN tour

Seznam zájezdů - Bratislava - hlavní město Slovenska

Odjezd od: Příjezd do: Název zájezdu/hotelu:

Název zájezdu seřadit vzestupně seřadit sestupně Termín seřadit vzestupně seřadit sestupně Země/destinace seřadit vzestupně seřadit sestupně Cena od seřadit vzestupně seřadit sestupně
<<  1   >>

CK SLAN tour

CK SLAN tour
Slovensko, lázeňské pobyty
Slovensko s CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých specialistů na poznávací zájezdy a pobyty v lázních. Naše nabídka do Slovenska dále obsahuje ubytování na Slovenských horách (Malá Fatra, Nízké a Vysoké Tatry) a u vody (Zemplínská Šírava aj.)
Nabídka pobytových zájezdů na Slovensko je soustředěna do katalogu "Dovolená léto 2016 na horách a u vody" spolu s pobyty v České republice a Rakousku, ubytování v lázních naleznete v katalogu Lázně, aktualizovaného 2x ročně. Poznávací zájezdy do Slovenska jsou zařazeny s dalšími poznávacími zájezdy do katalogu "Svět na dosah".

Cestovní kancelář SLAN tour nabízí poznávací zájezdy do celého světa, pobytové zájezdy (klasickou dovolenou) do Chorvatska, Španělska, Itálie, Francie, Mexika, SAE, České republiky či na Slovensko, Lázeňské pobyty na Slovensku, v Maďarsku a v Čechách, Lyžování v Alpách, jednodenní zájezdy a Eurovíkendy a v neposlední řadě také zájezdy na velké sportovní akce (Premier League, Serie A, Formule 1, Moto GP, NHL, Wimbledon, French Open, ZOH 2014 v Soči a další).
Od roku 1990, kdy byla společnost založena, využilo služeb CK SLAN tour více než 100.000 klientů.

Kontakty CK SLAN tour:

tel.: (+ 420) 312522702
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz

Kompletní kontakty - CK SLAN tour